Չնայած վաճառվում է որպես «առանց կալորիաների» քաղցրացուցիչ, մի քանի վերջին ուսումնասիրություններ ցույց են տվել, որ սախարինը իրականում բարձրացնում է արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը: Ենթադրվում է, որ այս ազդեցությունները պայմանավորված են քաղցրացուցիչների կողմից հրահրված աղիքային բակտերիաների փոփոխությամբ:
Արդյո՞ք սախարինը վնասակար է դիաբետիկների համար:
Սախարինը հաճախ առաջարկվում է որպես շաքարի փոխարինող շաքարախտով հիվանդ մարդկանց համար: Դա պայմանավորված է նրանով, որ այն չի մետաբոլիզացվում ձեր օրգանիզմի կողմից և չի ազդում արյան շաքարի մակարդակի վրա ինչպես զտված շաքարը:
Ո՞ր քաղցրացուցիչը չի բարձրացնում արյան շաքարը:
Ստևիա քաղցրացուցիչները չունեն կալորիա և լավ ընտրություն են այն մարդկանց համար, ովքեր փորձում են նիհարել: Նրանք սովորաբար չեն բարձրացնում արյան շաքարի մակարդակը, ուստի շաքարի լավ այլընտրանք են շաքարախտով հիվանդ մարդկանց համար:
Ի՞նչ քաղցրացուցիչներն են բարձրացնում արյան շաքարը:
17, 2014, Nature ամսագրի համարը ցույց է տալիս, որ երեք սովորական քաղցրացուցիչներ՝ սախարին (գտնվում է Sweet'N Low-ում), սուկրալոզա (գտնվում է Splenda-ում) և ասպարտամ (հայտնաբերված է NutraSweet և Equal) - կարող է բարձրացնել գլյուկոզայի մակարդակը, հնարավոր է փոխելով աղիքային բակտերիաների կազմը:
Արդյո՞ք սախարինը առաջացնում է ինսուլինի աճ:
Վերջին գիծ. sucralose-ը և saccharin-ը կարող են բարձրացնել ինսուլինի մակարդակը մարդկանց մոտ, բայց արդյունքները խառն են, և որոշ ուսումնասիրություններ չեն գտնում որևէ ազդեցություն: Acesulfame-K-ն բարձրացնում է ինսուլինը առնետների մոտ, սակայն մարդկային հետազոտություններ չկան: