- Աշխատանքի տեսություն. …
- Սոցիալիստական Հասարակություն. …
- Պետության մարում.
Ի՞նչ է մարքսիզմը և նրա դրույթները:
Մարքսիզմի հիմնական դրույթներն են. դիալեկտիկական մատերիալիզմ, պատմական մատերիալիզմ, հավելյալ արժեքի տեսություն, դասակարգային պայքար, հեղափոխություն, պրոլետարիատի դիկտատուրա և կոմունիզմ: Այժմ այս սկզբունքները մանրամասն կքննարկվեն:
Որո՞նք են մարքսիստական տեսության հիմնական սկզբունքները:
Դրա կարևոր սկզբունքներից են. 1) Ժողովրդավարությունը այս տեսության հիմնական սկզբունքն է: 2) Ինքնազատագրումը նույնպես մարքսիստական տեսության կենսական սկզբունքն է: 3) Ընդդիմություն տնտեսական համակարգին, որը հավատում է անհավասարություններին.
Որո՞նք էին Կարլ Մարքսի տեսության 9-րդ դասի հիմնական սկզբունքները:
Աշխատողները պետք է կառուցեն արմատապես սոցիալիստական հասարակություն, որտեղ ողջ ունեցվածքը գտնվում է սոցիալական վերահսկողության ներքո: Սա կլիներ կոմունիստական հասարակություն, իսկ Կոմունիստական կուսակցությունը ապագայի բնական հասարակությունն էր:
Որո՞նք են մարքսիզմի հիմնական հասկացությունները և սկզբունքները ուղեղով:
Ահա մարքսիզմի հիմնական սկզբունքները. Հակադրություն տնտեսական համակարգին, որը հիմնված է անհավասարության և մեծամասնության օտարման ու շահագործման վրա (վարձու աշխատանքի համակարգի միջոցով), համակարգ, որի նպատակը որոշ մարդկանց համար շահույթ ստանալն է, քան բոլորի կարիքները բավարարելը։