1928 թ. Ստալինը սկսեց այն, ինչը հետագայում կոչվելու էր որպես «վերևից հեղափոխություն»՝ բարելավելու Խորհրդային Միության ներքին քաղաքականությունը:
Ե՞րբ են սկսվել և ավարտվել 5-ամյա ծրագրերը:
Ստալինը հայտարարեց ինդուստրացման առաջին հնգամյա ծրագրի մեկնարկի մասին 1928 թվականի հոկտեմբերի 1-ին և այն տևեց մինչև 1932 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Ստալինը դա որակեց որպես նոր հեղափոխություն վերեւից։
Ե՞րբ են սկսվել 5-ամյա ծրագրերը:
Առաջին հնգամյա պլանը ստեղծվել է Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միության (ԽՍՀՄ) տարածքում արագ և լայնածավալ ինդուստրացում սկսելու նպատակով:Սկսվելով 1928 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, ծրագիրն արդեն երկրորդ տարին էր, երբ Հարի Բայերսն առաջին անգամ ոտք դրեց Խորհրդային Միություն:
Ե՞րբ ավարտվեց հնգամյա ծրագիրը:
Այն ընդգրկում էր 1928-ից 1933 թվականները, սակայն պաշտոնապես համարվում էր ավարտված 1932-ին: Երկրորդ հնգամյա ծրագիրը (1933–37) շարունակվեց և ընդլայնեց առաջինը։ Երրորդ պլանը (1938–42) ընդհատվեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմով։
Ո՞րն է պատմության 5-ամյա պլանը:
Հնգամյա պլաններ, սահմանափակ ժամկետներում տնտեսական աճի պլանավորման մեթոդ ՝ քվոտաների կիրառմամբ, որոնք կիրառվել են սկզբում Խորհրդային Միությունում, իսկ ավելի ուշ՝ այլ սոցիալիստական երկրներում: